ד"ר גלי שלו-מלול

ד"ר גלי שלו-מלול

קהילת הבוגרים מוזמנת להכיר את ד"ר גלי שלו מלול, בוגרת הפקולטה לרפואה.

גלי, בת 47, גרה בפרדס חנה, נשואה לאורי ואמא לשירה בת 19, הלל בן 15.5 ואביגיל בת 11.

גלי עוסקת מזה 20 שנה במחקר ביולוגי/ רפואי, מתוכן כ- 4 שנים בפרויקט שעסק בפיתוח תרופה אנטי-סרטנית בפקולטה לרפואה של הטכניון בראשות פרופ' צ'חנובר ופרופ' בינה. גלי היא בוגרת שלושה תארים מהאוניברסיטה העברית בירושלים, את הדוקטורט השלימה במחלקה למדעי הצמח והסביבה.

גלי מספרת: "לפני כשלוש שנים, החלטתי לשנות כיוון ולפנות ללימודים במסלול לייעוץ גנטי בפקולטה לרפואה של הטכניון. זו החלטה שקיבלתי מתוך רצון לשינוי אישי ועבודה אינטראקטיבית עם אנשים תוך ניצול היכולות המדעיות והמחקריות שלי וניסיון החיים. את הלימודים סיימתי בשנת 2019.

בעקבות הסיפור המשפחתי שלי - אמי נפטרה בגיל 46 מסרטן השחלות, לפני 37 שנים ואחיותיי הגדולות ואני נבדקנו למוטציות השכיחות באוכלוסייה האשכנזית בגנים BRCA1/2 (בזמנו 3 מוטציות בלבד) ולא נמצאנו נשאיות.

במהלך השנה הקלינית של התואר נחשפתי לבדיקות חדשות שמאפשרות גילוי שינויים במספר רב של גנים שעלולים להוות סיכון להתפתחות סוגים שונים של סרטן. במהלך תקופת התצפיות במכונים הגנטיים בחיפה ובעפולה, ביצעתי בדיקה גנטית רחבה. כעבור שבועיים התקבלה תשובה שאני נשאית למוטציה נדירה בגן BRCA1 שמעלה את הסיכון לסרטן שד בכ- 70-80% ולסרטן שחלות בכ- 40-50%. חשוב לציין שגילוי מוקדם מסייע בזיהוי סרטן שד אך קשה מאוד לאתר סרטן בשחלות, ולכן ההמלצה הרפואית הגורפת, כאשר מתגלה מוטציה כזו, היא להסיר את השחלות והחצוצרות. מאחר והייתי כבר בת 45 ולאחר סיום פרק הלידות, ניגשתי לניתוח במהירות האפשרית ונותחתי כחודשיים מגילוי הנשאות. הניתוח הסתיים בהצלחה וללא ממצאים חשודים נראים לעין.

כעבור חודש, לצערי, ולהפתעת הרופא המטפל, חזרו תוצאות הבדיקה הפתולוגית עם זיהוי של סרטן שחלה באחת החצוצרות והשחלות ובבת אחת הכל התהפך. נאלצתי לעבור ניתוח נוסף לבירור מצב התפשטות המחלה ועוד ארבעה טיפולים כימותרפיים במחלקה הגינקואונקולוגית בבית החולים רמב"ם. לשמחתי המחלה לא היתה מפושטת, הטיפולים הוכתרו כמוצלחים ויכולתי לחזור לשגרת חיי.

במהלך הטיפולים הכימותרפיים השלמתי את חובותיי לתואר בייעוץ גנטי, הגעתי לבחינת המסכמת וסיימתי את הלימודים. כעבור מספר חודשים התחלתי את ההתמחות בייעוץ גנטי במכון הגנטי בבית החולים רמב"ם. אין ספק שהבחירה ללמוד במסלול לייעוץ גנטי הצילה את חיי - וזו לא קלישאה".

אין ספק שהבחירה ללמוד במסלול לייעוץ גנטי הצילה את חיי - וזו לא קלישאה

גלי מבקשת להעביר מסר חשוב: "במידה ויש לכן סיפור משפחתי של סרטן השד או השחלה, יש לפנות לייעוץ גנטי לבירור. שימו לב, שגם אם לא נמצאו מוטציות שכיחות, כדאי להמשיך את הבירור ולחפש מוטציות נדירות יותר על ידי ריצוף מלא של הגנים ואיתור שינויים גנטיים שעלולים להוות סיכון כגורמי מחלה. כיום, במסגרת סל הבריאות, כל אישה ממוצא אשכנזי יכולה לבקש לבצע בדיקת נשאות בגנים  ,BRCA1/2- היות ועצם הידיעה על נשאות מאפשרת פעולות מניעה שיכולות להציל חיים. 

בנוסף, מומלץ מאוד לשמור על שגרת בדיקות לגילוי מוקדם של סרטן השד על ידי ביקור שנתי אצל כירורג/ית שד וקבלת המלצות להמשך מעקב".

 

גם לכם יש סיפור? נשמע לשמוע https://bit.ly/technionalumnistories