ראיה עתמאנה

ראיה עתמאנה

קהילת הבוגרים מוזמנת להכיר את ד"ר ראיה עתאמנה, בוגרת הפקולטה לביולוגיה, כיום מתמחה בכירורגיה וטרינרית ושותפה לקידום ולפיתוח פתרון טכנולוגי לכלבים הסובלים מ- Laryngeal Collapse. 

ראיה מספרת:  "מאז שאני זוכרת את עצמי חלמתי להיות וטרינרית. הדרך הייתה ארוכה ותחרותית, תחילתה בלימודי תואר ראשון בביולוגיה בטכניון, שם קיבלתי תמיכה לכל אורך הדרך מכל הגורמים - החל מהמזכירות ועד הסגל הבכיר, והמשיכה בבית הספר לרפואה וטרינרית ע"ש קורט של האוניברסיטה העברית.

בתחילת הדרך החלום נראה לי מאוד רחוק. אבל לשמחתי זכיתי להגשים אותו וכיום אני וכיום מתמחה בכירורגיה וטרינרית.
עם סיום לימודי הווטרינריה ובחינות ההסמכה, נבחרתי - אחת מחמישה מכל בני המחזור שלי לתכנית התמחות בבית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי באוניברסיטה העברית בירושלים, ולאחר שנה מאוד אינטינסיבית, התקבלתי להתמחות במחלקת כירורגיה, זאת במטרה להרחיב ולהעשיר את הידע והנסיון הקליני שלי, את ניסיוני בהוראה ובהכשרה של אנשי מקצוע אחרים, בנוסף לפיתוח ולמחקר רפואי שעוד בער בי מימי התואר ראשון בטכניון.

במהלך ההתמחות, אני חוקרת נושאים שונים אותם הצגתי בכנסים בארץ ובעולם, ביניהם פיתוח טיפול חדשני ל- Laryngeal Collapse, מחלה המאפיינת בעיקר כלבים פחוסי פנים (brachycephalic dogs). ל- Laryngeal Collapse אין כיום פתרון בשוק הווטרינריה. הפתרון שפיתחנו בצוות המחקר בהובלת ד"ר ג'וש מילגרם, מומחה בכירורגיה של חיות מחמד, ששימש לי כמנטור הוא תומכן (סטנט) שיתמוך בסחוסי הגרון של הכלב, ובכך יסייע להציל חיי כלבים.
ראשית המחקר החלה אמנם עוד בטרם הצטרפתי לצוות, אך הצטרפותי תרמה רבות לקידומו, ובאה לידי ביטוי בזיהוי ובגיוס מטופלים ובביצוע הניתוחים בפועל מעבר למחקרים פרה קליניים. כמו כן, במקביל לעבודתי בבית החולים נבחרתי להרצות בנושא המחקר בכנסים בין לאומיים, דבר שתרם רבות להפצת הרעיון ודרכי הביצוע שלו בקרב וטרינרים מרחבי העולם. כיום, אנחנו מקבלים פניות מווטרינרים בכל העולם המעוניינים ללמוד את ההליך וליישם אותו ובכך להציל כמה שיותר כלבים.

ההצלחה שלנו היא היכולת לעבור מכישלון לכישלון מבלי לאבד את ההתלהבות

כיום אני בשנה האחרונה להתמחות, הדרך הייתה ארוכה ומאתגרת, אך מתגמלת בעיקר בגלל ההצלחה בהצלת חיי כלבים.

יש לי הרבה חלומות ויעדים שאני שואפת להשיג - להתקדם, לרכוש ידע ולהתפתח בכל המישורים. בטווח הקרוב אני רוצה לסיים את תוכנית ההתמחות בהצלחה, להמשיך לקדם את הטיפול החדשני בעולם, במקביל למחקרים אחרים שעליהם אני עובדת ועוד אתחיל בהמשך".

לסטודנטיות ולסטודנטים בראשית דרכם ראיה מבקשת להעביר את המסר: "לעולם אל תפסיקו לחלום, תהנו מהדרך, גם מהקשיים והמכשולים כי מהם אנו צומחים, תצפו מהחיים להיות מעניינים, מגוונים ומלמדים, מבלי להניח שהם יהיו נוחים או נטולי פחדים, ותזכרו שההצלחה שלנו היא היכולת לעבור מכישלון לכישלון מבלי לאבד את ההתלהבות".

 

גם לכם יש סיפור? נשמע לשמוע https://bit.ly/technionalumnistories